NĚCO Z HISTORIE...

Historie ochotnického divadla v naší obci sahá do počátku minulého století, kdy amatérský divadelní soubor Venkovské omladiny sehrál 16. prosince 1908 první divadelní hru.

    Od té doby se tento divadelní soubor střídal v hraní ochotnického divadla se žáky naší Obecné školy. Velkým přínosem pro obec a pro její kulturně společenský život, bylo založení tělocvičných jednot Orla a Sokola po první světové válce. Obě tyto jednoty měly velice úspěšné ochotnické soubory, které pravidelně hrávaly divadelní představení, drama, veselohry a oblíbené operety, které dokázaly vyprodat všechna místa v místní hospodě u Čermáků.

    Po postavení budovy sokolovny se počet sehraných divadelních her ještě zvýšil, takže nebylo překvapením, když během jednoho běžného roku bylo sehráno osm premiér oběma jednotami. Do činnosti amatérského divadla velmi negativně zasáhlo vypuknutí druhé světové války v roce 1939.

    Po skončení války v roce 1945 obě tělocvičné jednoty navázaly na svoji úspěšnou předválečnou činnost, ale celostátním zrušením jednoty Orla, zůstala na scéně jen T.J.Sokol.

    Nehrálo se však jen v sokolovně, pamětníci dosud vzpomínají na hry uváděné v přírodě. V areálu Starých hor se sehrála velice úspěšná hra Jánošík. Tato hra měla velkou výpravu, jezdili při ní koně, vozy a hořely ohně. Divadelníkům vyšlo krásné počasí a publikum bylo nadšeno. V parku na návsi byla uvedena hra LUCERNA.

    Naši ochotníci zajížděli se svými hrami do okolních obcí a zúčastňovali se divadelních přehlídek bývalého okresu Židlochovice.

Po odchodu starších členů souboru, hlavně však režisérů začal soubor stagnovat. Poslední hrou dospělých členů souboru byla veselohra ,,Zlý jelen" v roce 1969 a mládeže ,,Letem školním světem" v roce 1974. 

    Nejvíce představení sehrály soubory Orla, ale hlavně Sokola. V celé historii divadelnictví v naší obci byly však i jiné soubory, které sehrály menší počet představení. Byl to již zmiňovaný soubor Venkovská omladina, Svaz katolických žen, Sociální demokracie, Sociálně demokratický dorost, Národní souručenství, Hasiči, Republikánský dorost a také soubor Obecné školy. Celkem tedy deset divadelních souborů. Na tak malou obec značný počet. Ještě zajímavější je však počet premiér divadelních představení. Za celou dobu působení všech souborů bylo 207 premiér a nespočet repríz....Úžasné že?

    Je až podivné, že v dnešním světě televizí, domácích kin a jiných v současné době technických vymožeností se stále najdou lidé, kteří chtějí obětovat svůj volný čas ve prospěch ochotnického divadla. A právě takoví nadšenci se v Syrovicích našli a v květnu tohoto roku byl v naší obci založen DIVADELNÍ SPOLEK VITUS, který chce navázat na tradici bývalých ochotnických souborů v obci.

    Jistě každý kritik najde desítky vad toho či onoho vystoupení a že ten či onen není herec. Ale ti na scéně i za ní netouží po slávě, ani po desítkách repríz. Ti lidé se snaží pobavit a vesnici spojovat, stejně tak jako jejich předchůdci to dělali před desítkami let.

    Ochotníci byli a snad i budou součástí ducha vesnice. Patří k vesnici stejně jako jiné dobrovolné organizace či drbny na návsi.

        Tak nám držte palce ať pobavíme vesnici, své příbuzné, známé i sami sebe....

                                                                  ( poděkování za vznik tohoto článku patří p. Křikavovi, kronikáři obce )

                                                                                                                                                                   

 

 Kuk Syrovice    

 Obec Syrovice